3.1. Процес на кандидатстване и изисквания
Програмата Еразъм+ е инициатива, финансирана от ЕС, която подкрепя образованието, обучението, младежта и спорта в Европа. Ако се интересувате от участие в Еразъм+, ето общ преглед на процеса на кандидатстване:
- Проучете и изберете програма:Започнете с проучване на програмата Еразъм+ и нейните различни възможности. Определете коя програма отговаря на вашите интереси, академични цели и критерии за допустимост. Еразъм+ предлага различни възможности като обмен на обучение, стажове, доброволчество и др. You can check out the Erasmus+ 2024 Guide here.
- Проверка на допустимостта: Уверете се, че отговаряте на критериите за допустимост за конкретната програма, от която се интересувате. Критериите за допустимост могат да варират в зависимост от вида дейност (учене, стаж, доброволчество и т.н.), вашето образователно ниво и вашата страна на произход. You can find more info about the criteria here.
- Свържете се с вашата институция:Ако сте студент, говорете с международния офис или координатора на Еразъм+ във вашата институция. Те могат да предоставят информация за наличните възможности, срокове за кандидатстване и процедури за кандидатстване. Ако сте член на персонала или представител на организация, можете също да се свържете със съответния отдел за насоки. You can find more information visiting the National Agencies websites, here you have the directory.
- Подгответе необходимите документи: В зависимост от програмата, за която кандидатствате, може да се наложи да подготвите различни документи като CV/автобиография, мотивационно писмо, сертификат за владеене на език (напр. английски, ако е необходимо), академични справки, препоръчителни писма и др. не забравяйте да прочетете внимателно указанията за кандидатстване и да предоставите цялата необходима документация. You can check the here to get more information about this kind of documents.
- Изпратете заявление:Следвайте инструкциите за кандидатстване, предоставени от вашата институция или организацията, управляваща програмата Еразъм+ във вашата страна. Заявленията обикновено се подават онлайн чрез специални платформи или портали. Имайте предвид крайните срокове за кандидатстване, тъй като закъснелите документи може да не бъдат взети под внимание. Here you have a guide on the Erasmus+ webpage to show you how to apply to the different processes.
- Процес на подбор: След крайния срок за кандидатстване комисия за подбор ще прегледа кандидатурите и ще избере кандидати въз основа на различни критерии като академично представяне, езикови умения, мотивация и съответствие с целите на програмата. Процесът на подбор може да включва интервюта или оценки в зависимост от програмата. In this video you will find some useful tips to prepare the interviews.
- Подготовка преди заминаване: Ако бъдете избрани, ще получите информация за уговорките преди заминаването, включително визови процедури (ако е приложимо), опции за настаняване, здравна застраховка и други практически въпроси. Може също да се наложи да присъствате на сесии за ориентиране преди заминаване. Salto Youthобикновено подготвя някои обучения и ръководства, които можете да потърсите, за да получите повече информация за мястото, до което ще пътувате, и изискванията.
- Участие: След като всички подготовки са завършени, можете да започнете своето изживяване по Еразъм+, независимо дали става въпрос за обучение в чужбина, стаж, доброволчество или участие в друга дейност. Възползвайте се максимално от опита си, като се ангажирате активно с местната общност, потопите се в културата и се възползвате от възможностите за лично и професионално развитие.
- Оценка и докладване: След като завършите дейността си по Еразъм+, може да бъдете помолени да предоставите обратна връзка и да участвате в анкети за оценка, за да помогнете за подобряването на програмата. Поддържайте връзка с вашата институция или Националната агенция на Еразъм+ за всякакви изисквания за докладване. You can follow this guide here.
Не забравяйте, че процесът на кандидатстване може леко да варира в зависимост от вашата държава и конкретната програма Еразъм+, за която кандидатствате. Важно е внимателно да прочетете и следвате инструкциите, предоставени от вашата институция или съответните органи.
3.2. Потенциални бариери, пред които могат да се изправят ромските младежи, когато кандидатстват по програми и стратегии за преодоляването им
Членовете на ромската общност могат да се сблъскат с различни бариери при кандидатстване по програмите на Еразъм+. Тези бариери могат да включват социални, икономически, културни и институционални предизвикателства. Ето някои потенциални бариери и стратегии за преодоляването им:
- Достъп до информация:Липса на достъп до информация за програмите Еразъм+ поради ограничени усилия за обхват или комуникационни канали, които не достигат ефективно до ромските общности.
Стратегия: Увеличете усилията за популяризиране чрез партньорство с обществени организации, местни НПО и групи за застъпничество на ромите, за да разпространите информация за възможностите на Еразъм+. Използвайте множество канали за комуникация, като събития в общността, социални медии и местни вестници, за да достигнете до ромски лица и семейства. Този проект сам по себе си е невероятен пример за повишаване на осведомеността относно възможностите, които програмата Еразъм+ може да им предложи.
- Език и грамотност: Ограниченото владеене на официалния език на приемащата страна или ниските нива на грамотност може да възпрепятстват участието в процеса на кандидатстване и интегрирането в приемащата среда.
Стратегия: Предоставяне на езикова подкрепа и ресурси, включително преведени материали за кандидатстване и езикови курсове, съобразени с нуждите на ромските кандидати. Предложете езиково обучение преди заминаване за подобряване на комуникационните умения и сесии за културно ориентиране, за да улесните интегрирането в приемащата общност.
Примери за тези ресурси могат да бъдат EduRoma приложение от Ромския образователен фонд.
- Финансови ограничения: Икономическото неравностойно положение и финансовата несигурност може да попречат на ромите да покрият разходите, свързани с участието в дейности по Еразъм+, като пътни разходи, настаняване и разходи за живот.
Стратегия: Предлагайте финансова помощ и стипендии, специално насочени към кандидатите от ромски произход, за покриване на пътни и дневни разходи. Предоставете информация за наличните възможности за финансиране, грантове и схеми за финансова подкрепа, предлагани от Еразъм+ и други източници. Застъпник за приобщаващи политики за финансиране, които дават приоритет на многообразието и социално-икономическото включване.
Roma Education Fund е международна организация, посветена на насърчаването на образователните възможности за ромски деца и младежи. Те предоставят стипендии, грантове и подкрепа за изграждане на капацитет на училища, учители и неправителствени организации, работещи по проекти за образование на ромите в Централна и Източна Европа.
- Дискриминация и стереотипи: Дискриминацията, предразсъдъците и стереотипите срещу ромите могат да създадат бариери пред достъпа до възможности за образование и работа, включително участие в програми Еразъм+.
Стратегия: Прилагане на антидискриминационни политики и кампании за повишаване на осведомеността, за да се противопоставят на стереотипите, да се борят с предразсъдъците и да насърчават многообразието и включването в рамките на програмите на Еразъм+ и приемащите институции. Осигуряване на обучение за персонала и участниците относно културната чувствителност, междукултурната комуникация и приобщаващите практики.
European Roma Rights Centreе международна правозащитна организация, която се застъпва за правата на ромските общности в цяла Европа. Те провеждат изследвания, правно застъпничество и стратегически съдебни спорове за борба с дискриминацията, подобряване на достъпа до правосъдие и насърчаване на равни възможности за ромските лица и семейства.
- Културни различия и социална интеграция: Културните различия и социалната изолация могат да повлияят на цялостното изживяване и благосъстоянието на ромските участници в програмите на Еразъм+, което води до чувство на отчуждение или изключване.
Стратегия: Насърчаване на подкрепяща и приобщаваща среда чрез насърчаване на междукултурния диалог, осъзнаване на многообразието и взаимно уважение между участниците. Насърчавайте междукултурния обмен и сътрудничество чрез съвместни дейности, културни събития и инициативи за ангажиране на общността. Осигурете наставничество и програми за партньорска подкрепа, за да помогнете на ромските участници да се справят с културните предизвикателства и да изградят социални мрежи.
Phiren Amencaе мрежа от ромски и неромски доброволци и организации, които работят заедно за противопоставяне на стереотипите, борба с дискриминацията и насърчаване на социалното включване. Организират международни доброволчески проекти, обучителни семинари,и кампании за застъпничество, фокусирани върху овластяването на ромските младежи и междукултурния диалог.
Чрез справяне с тези пречки и прилагане на целенасочени стратегии програмите Еразъм+ могат да насърчат по-голямо участие и приобщаване на ромите, като им дават възможност да се възползват от ценните възможности за образование, обучение и личностно развитие, предлагани от програмата.
За повече информация можете да проверите наличната информация по темата за организации като European Union Agency for Fundamental Rights (FRA), Council of Europe,и United Nations Development Programme (UNDP).